Mitől alakul ki fogkövesség a kutyáknál?

máj 15, 2023 | Állat

Legutóbbi bejegyzések

A sikeres beilleszkedés kulcsfontosságú pillére

Az új munkatársak beilleszkedése és az új dolgozók gyors és hatékony betanítása kulcsfontosságú minden vállalat számára. Az onboarding folyamatának célja, hogy az újonnan érkezők számára megkönnyítse az integrációt a vállalat kultúrájába és munkafolyamataiba. Az...

Geotextíliák: A talajmérnökök titkos fegyverei

A talajmérnökök és építészek számára a geotextíliák olyan nélkülözhetetlen eszközökké váltak, amelyek segítenek megoldani különböző földmunkával kapcsolatos kihívásokat. Ezek a speciális textíliák különféle alkalmazásokban bizonyították hatékonyságukat, legyen szó...

Címkenyomtatás: A Részletek Mestere

A címkenyomtatás egy olyan fontos feladat, amely gyakran alábecsülésre kerül, de mindennapi életünk számos területén alkalmazzuk. Legyen szó a címzett nevének és címének egy csomagoláson vagy a lejárat dátumának egy iratban történő feltüntetéséről, a címkék...

Mikroszkópos gyökérkezelés mint modern fogászati technológia

Az elmúlt évtizedekben a fogászati ​​technológia hihetetlen fejlődésen ment keresztül, és a fogorvosi kezelések területén is számos újítás jelent meg. Az egyik ilyen előrelépés a mikroszkópos gyökérkezelés, amely forradalmi módszert kínál a foggyökerek problémáinak...

Mi okozza a fogkövet kedvencednél?

A kutya fogkő a kutyák fogainak felszínén képződő kemény, sárgásbarna vagy szürkés elszíneződés. A fogkő kialakulása több tényező együttes hatására indul be:

  1. Plakk képződés: A plakk egy lágy, tapadós anyag, amely folyamatosan képződik a fogak felszínén. A plakkban található baktériumok táplálékot találnak a szájüregben lévő ételmaradékokból, és szaporodni kezdenek. Ha a plakk nem távolítják el időben, ásványi anyagokkal (pl. kalciummal) keveredve keményebbé válik és fogkövet hoz létre.
  2. Rendszeres fogtisztítás hiánya: Ha a kutyának nem megfelelően gondoskodnak a fogai tisztántartásáról, a plakk nem távolítódik el rendszeresen a fogfelszínről. Ennek következtében a plakk idővel átalakul fogkövé.
  3. Étrend és táplálkozás: A rossz minőségű táplálék, különösen a lágy és tapadós eledel, hozzájárulhat a fogkő képződéséhez. Az ételmaradékok a fogakon maradva ideális táptalajt nyújtanak a baktériumoknak és a plakk képződésének.
  4. Genetikai hajlam: Néhány kutya fajta hajlamosabb a fogkő képződésére, mint mások. Például a kis termetű, rövid állkapcsú fajták (mint a mopsz vagy a yorkshire terrier) gyakran fogékonyabbak a fogkő kialakulására.

A fogkő károsíthatja a fogakat és az ínyt, és súlyosabb fogászati ​​problémákhoz vezethet, például fogínygyulladáshoz, fogvesztéshez vagy foggyökér fertőzéshez. Ezért fontos a fogak rendszeres tisztítása, akár otthoni fogápolással (például fogmosás) vagy rendszeres fogászati ​​ellenőrzéssel és tisztítással állatorvosnál.

kutya fogkő

Mit lehet tenni a kutya fogkövesedése ellen?